Złoty Rogacz - Koło Łowieckie "PIAST" w Sulechowie

KOŁO ŁOWIECKIE nr 46

"PIAST" W SULECHOWIE

Przejdź do treści

Menu główne:

Z ŻYCIA KOŁA > Rok 2017
XXI Turniej myśliwski
„Złoty Rogacz 2017” w Kole Łowieckim „PIAST” Sulechów


     W dniach 01/02 września w roku Jubileuszu 70-lecia, Koło Łowieckie „Piast” w Sulechowie zorganizowało kolejny, tym razem okolicznościowy XXI Turniej Myśliwski pn.„Złoty Rogacz”.
      Polowanie polega na dwukrotnym wyjściu myśliwych do łowiska. Pierwsze wieczorne wyjście trwało od godziny 18-tej do 22-giej (I tura). Drugie począwszy od 4-tej do 8-mej rano (II tura). Między turami na Stanicy Koła, uczestnicy polowania spotykali się przy ognisku i w wspólnym gronie dzielili się wrażeniami z pobytu w kniei. Można było zjeść przygotowany posiłek i obmyślać taktykę na kolejne wyjście w teren.   
     Polowanie rozpoczęło się uroczystą zbiórką myśliwych na Stanicy Koła w Podlegórzu k. Trzebiechowa. Na zbiórce stawiło się 43 myśliwych. Przed polowaniem uczciliśmy pamięć kolegów, którzy odeszli do Krainy Wiecznych Łowów. Przed pamiątkowych obeliskiem złożono kwiaty i zapalono znicze. Prowadzący polowanie – kol. Bohdan Matasek, przedstawił regulamin polowania oraz przypomniał zasady bezpieczeństwa na polowaniu indywidualnym. Po losowaniu i wyborze ambon, myśliwi wyjechali do łowiska.
      Po I turze na pokocie ułożono: dwa rogacze, jednego lisa i dwa jenoty. Pozostali, którym św. Hubert nie darzył liczyli na poranne wyjście. Przy ognisku rozważaniom, co do wyboru taktyki i strategii nie było końca. Zwłaszcza, że na zwycięzców czekały okazałe puchary.  Pogoda sprzyjała, było ciepło, tylko od czasu do czasu lekko kropił drobny deszcz.
      O 8-tej rano na pokocie przybył jeden jeleń byk, jeden rogacz, dwa dziki i dwa lisy. Końcowy wynik polowania to: jeleń byk – pozyskany przez kol. Pawła Rusewicza, trzy sarny rogacze – pozyskane przez Andrzeja Okińczyca, Krzysztofa Parona oraz Krzysztofa Roślika, dwa dziki – pozyskane przez Jarosława Janasa i Krzysztofa Parona oraz pięć drapieżników, które odstrzelili koledzy: Wojciech Benysek (2 lisy), Krzysztof Paron 1 lis, Ryszard Śliwiński i Radosław Lisowski (po 1 jenocie).  
      Komisja dokonująca oceny pozyskanych trofeów, nie miała dużo roboty. Jednogłośnie w ocenie komisji „Złotego Rogacza” - myłkusa pozyskał kol. Andrzej Okińczyc. W klasie jeleń zwyciężył kol. Paweł Rusewicz – pozyskując byka (dwunastak nieregularny). W klasie danieli – nagród nie przyznano. W kategorii dzik zwyciężył kol. Krzysztof Paron. W kategorii drapieżniki, najlepszym okazał się kol. Wojciech Benysek. Królem polowania z dorobkiem rogacz, dzik i lis został kol. Krzysztof Paron. Zwycięzcy odebrali okolicznościowe puchary.
       O kulinarną cześć turnieju zadbała karczma „Pod Koziorożcami” z Trzebiechowa, serwując przybyłym potrawy kuchni myśliwskiej.

Z myśliwskim pozdrowieniem DARZ BÓRZ i do zobaczenia na następnym turnieju.


                                                                                            Tekst: Krzysztof Roślik.
Zdjęcia: Dominika Gierlik
 

 Statystyki
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego